Hogy iskolánk történetét röviden megismerhessük, 300 év távlatában kell visszatekintenünk. A mai Báthory István Általános Iskola 300 éves múlttal állta a történelmi idők viharát és ápolta, védte a különféle társadalmi rendszerekben a magyar nyelvű oktatás és művelődés nehéz feladatát.
1721-ben a városi tanács teljesítette Anton Virmond (1666-1722) osztrák marsall akaratát: átadta a Cekesen lévő templomot a visszatért ferencrendieknek. A romos állapotban lévő templomépület nagyrészét barokk stílusban építik újjá és a következő évben, 1722-ben római katolikus elemi iskolát alapítottak, amely kisebb megszakításokkal 1948-ig működik. A város tanácsa által akkor írt visszaszolgáltatási oklevélben említés történik a zárda mellett működő iskoláról is. Ezért tekintjük az 1722-es esztendőt iskolánk alapítási évének. A több mint 200 év alatt a ferencrendi szerzetesek nehéz, kitartó munkával tartották fent az iskolát és nemcsak a felekezethez tarozó, de más felekezetű magyar gyermekek nevelését, oktatását biztosították.
Az 1890-es évekig a mindenkori kormányok csak igen csekély számú állami iskolát létesítettek és ezeket is jobbára a nagyobb számú magyar lakosságú városokban. Falvakon és a kisebb arányú magyar lakosságú városokban felekezeti iskolák működtek. 1747-es feljegyzések szerint a ferencrendi zárda melletti iskolában német és magyar nyelven oktattak. Száz év után – 1867-ben – a dokumentumok csak magyar nyelvű oktatásról tesznek említést.
Az 1890- 1907 –ig terjedő időszakban a régi iskola kicsinynek bizonyul, és felépül egy két tantermes és vendégszobás új épület. 1908 -1914 közotti időszak, amikor a tanulók létszáma megköveteli, hogy még két tantermet építsenek: ebben az időszakban alakítják át a ferencrendi kolostor istállóépületét, ami a meglévő iskola mellett volt, ajtóit, ablakait megnagyobbítják, kicserélik és osztályokká alakítják át, hogy a kétszeresére szaporodott tanulókat iskolázhassák.
A XX. század elején felépítik és 1912- ben felavatják az első magyar tannyelvű állami iskolát. Ennek épületében működik ma a Mihai Eminescu Általános Iskola. Az I. Világháború után a magyar állami iskolát megszüntették; a magyar tannyelvű oktatást a felekezeti iskolák folytatták: a római katolikus és a református iskola. Ily nehézségek közepette végzi feladatát a szerzetesrend; lelkes munkája évről- évre növeli a tanulók létszámát. Az állam nem támogatta a felekezeti iskolákat, a tanerők fizetése nincsen biztosítva: a szerzetes- és a világi tanerőket a zárdában helyezik el teljes ellátással. Ennek ellenére a szülők és a medgyesi magyarság áldozatkészsége leküzdi a nehézségeket és az iskola teljesíti feladatát.
A II. Világháborút követően 1948- ban minden felekezeti iskolát államosított az akkori kommunista hatalom. A református iskolával ellentétben a katolikus iskola önálló állami magyar iskola lett. Így működött 1959- ig, amikor a mellette levő 1-es számú román tannyelvű iskolához csatolták. A magyar iskolában tulajdonában levő ingó és ingatlan vagyont a városi tanfelügyelőség határozata értelmében az 1-es és a 4-es számú iskolák veszik át.
Az 1-es számú Általános Iskolában működő magyar tagozat 1990. Január 20- án 350 tanulóval és a magyar tantestülettel külön vált. Az újra alakult önálló magyar tannyelvű intézmény a 10- es számú Általános Iskola nevet kapta és 1998- ban felvette a Báthory István nevet.
2010. október 29-én felavattuk Szeben –megye egyetlen önálló magyar iskola épületét. November 1-től a Báthory István Általános Iskolában az oktatás az új, modern épületben folytatódik. Az iskolaavatóval egy húszéves folyamat zárul, de egy új kezdődik: az anyanyelvű oktatás megszilárdítása, fejlődése, minőségi és mennyiségi mutatóinak növelése, a kollégiumi rendszerben működő kistérségi iskolaközpont kialakítása.
Egyre nagyobb a kihívás évről évre. Arra kell törekednünk, hogy a kezeink között felnövekvő nemzedék olyan alapokat kapjon, hogy fenőtté válva stabil alapköve legyen medgyesi magyar közösségünknek. Tiszta lelkiismerettel állítom, hogy iskolánkban ezekhez az elvárásoknak a feltételek biztosítottak. Nevelőtestületünk szakmailag jól felkészülten várja a következő tanéveket. Teljes a nyitottsága a tanulók, a szülők és a társadalmi elvárások felé. Feladatának tartja, hogy megtanítsa a gyerekeket az őket érő informácioáradat helyes kezelésére, hogy meg tudják különböztetni a jót és a rosszat, az értékeset és az értéktelent. Az új feladok között említésre méltó iskolánk 300. évfordulója.
A tanévet 9 osztállyal és 114 tanulóval kezdjük. 24 diák beiratkozott iskolánkban a környező településekről mert megadtuk a lehetőséget az ingázasra. A Pro Schola Mediensis alapítvánunk 2 mikrobuszt működtet amivel 4 diákot Mihályfalváról , 6 diákot Kiskapusról és egy tanulót Nagyekemezőről szállít.Ugyanakkor az iskolabuszunk 9 tanulót Erzsébetvárosról, 2 tanulót Berethalomról és 2 diákot Somogyomból naponta szállít iskolánkba.
A tanév újdonsága az előkészítő osztály. Iskolánk vezetősége abban igyekezett, hogy biztosítson minden feltételt a kis diákok nevelésére.
A medgyesi magyarság számára a Báthory István Általános Iskola arra kötelezi a szülőket, pedagógusokat, lelkészeket, politikusokat, hogy összefogjanak és a medgyesi magyar jövő érdekében elkötelezetten cselekedjenek.
– Szederyesi György